Dobrý den, s čím Vám můžeme pomoci? +420 602 386 822 bezpeci@kavan.cz

Navigace Poptávka

Aktuality

Co je to BEZPEČNOSTNÍ TŘÍDA?

Rozhodli jste se vsadit na kvalitu a pořídit si bezpečnostní dveře. Jenže které vybrat? Co je to bezpečnostní třída? Na to vám odpovíme v našem článku.

Co je to BEZPEČNOSTNÍ TŘÍDA?

Rozhodli jste se vsadit na kvalitu a pořídit si bezpečnostní dveře. Jenže které vybrat? Co je to bezpečnostní třída? Na to vám odpovíme v našem článku.

Bezpečnostní prvky jako dveře, mříže, zámky, zámkové vložky, kování apod. mají dle norem ČSN EN 1627 až ČSN EN 1630 vždy své označení bezpečnostní třídy, kterých je celkem 6 (u dveří zpravidla třídy 2, 3, 4). Dříve se značila zkratkou BT (Bezpečnostní Třída), od roku 2012 je to zkratka RC (Resistance Class). Málokdo však ví, co je touto třídou myšleno, a tak přicházíme s vysvětlením. Zcela jednoduše: stupeň bezpečnostní třídy (RC) je dán tím, co musí vydržet bezpečnostní prvek při případné snaze o překonání zlodějem a jeho nářadím.


Rozdělení bezpečnostních tříd

RC1 – Příležitostný zloděj se pokouší o vloupání s použitím malého jednoduchého nářadí a fyzickým násilím, např. kopáním, narážením ramenem, zdviháním, vytrháváním. Zloděj nemá žádné zvláštní znalosti o úrovni odolnosti MZS, má málo času a snaží se nezpůsobit hluk.

RC2 – Příležitostný zloděj se navíc pokouší o vloupání s použitím jednoduchého nářadí a fyzickým násilím. Má malé znalosti o úrovni odolnosti MZS, má málo času a snaží se nezpůsobit hluk.

RC3 – Zloděj se pokouší překonat MZS při použití  páčidla délky 710 mm a dalšího šroubováku, ručního  nářadí, jako malé kladívko, důlčíky a mechanická ruční vrtačka. Zloděj má určité povědomí o systému uzávěru a s tímto nářadím je schopen těchto znalostí využít. Při použití páčidla délka 710 mm lze aplikovat zvýšené fyzické násilí.

RC4 – Zkušený zloděj používá navíc zámečnické kladivo, sekeru, dláta, sekáče, přenosnou akumulátorovou vrtačku atd. Toto další nářadí umožňuje zloději rozšířit počet způsobů napadení, případně jejich kombinace – vrtání, sekání, páčení, atd.  Problém hluku zloděj neřeší.

RC5 – Velmi zkušený zloděj používá navíc jednoruční elektrické nářadí např. úhlovou brusku do průměru kotouče 125 mm, přímočarou pilu atd. Neznepokojuje se hlukem.

RC6 – Velmi zkušený zloděj používá navíc dvouruční elektrické nářadí např. úhlovou brusku do průměru kotouče 230 mm, přímočarou pilu atd. Neznepokojuje se hlukem.

Co je to bezpečnostní třída podrobně

Článek na téma nové označení bezpečnostních tříd od Ing. Petra Koktana,  zkušební a certifikační společnosti Trezor Test, akreditované u Národního Bezpečnostního Úřadu:


Podobné aktuality a novinky


Aktuálně máme volné kapacity

Konzultace poskytujeme zdarma